BIPePUAPFacebookRODODeklaracja dostępności
menu

31 Maraton Juranda

2022-05-06 06:03:11 (ost. akt: 2022-05-06 06:21:50)

W niedzielę, 1 maja w Lipowcu wystartował 31 Maraton Juranda, trzecia najstarsza impreza tego typu w Polsce. W tym roku sportowcy rywalizować mogli na królewskim dystansie, w Półmaratonie Rycerskim i Dyszce Jurandówny. Swoich sił spróbować mogli także najmłodsi sportowcy.

Start najważniejszego biegu odbył się o godzinie 9.00. Sportowcy biorący udział w maratonie mieli do pokonania dwie pętle zaczynające się w miejscowości Lipowiec i prowadzące przez Wały, Wawrochy, Gawrzyjałki, Pużary. Na starcie wszystkich dystansów stanęło blisko trzystu zawodników.

Najszybciej dystans 42 kilometrów 195 metrów pokonał Wojciech Kopeć, z czasem dwie godziny trzydzieści dwie minuty trzydzieści sekund. Wśród Pań najlepsza była Weronika Lenkiewicz, która na mecie zameldowała się w czasie 3:06:24.

Zwycięzcą rozgrywanego po raz pierwszy Półmaratonu Rycerskiego został Marcin Stokowski, który na mecie zameldował się w czasie 1:12:44. Najszybszą kobietą na tym dystansie była Martyna Budziłek (czas 1:25:44).

Najwyższy stopień podium w Dyszce Jurandówny zdobył Damian Świerdzewski, przebiegając 10 kilometrów w ciągu 32 minut i 7 sekund. Wśród kobiet najszybszą okazała się Paulina Duda z czasem 41 minut 14 sekund.

W trakcie biegu nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla kibiców. Odbył się pokaz szermierki na wózkach zawodników z Klubu Szermierka Wołomin. Wśród nich zaprezentowali się ukraiński mistrz paraolimpijski w szabli z Rio de Janeiro Andryi Demczuk oraz mistrz paraolimpijski w szabli z Londynu Grzegorz Pluta i wicemistrz paraolimpijski w szabli z Aten Stefan Makowski.